Aktualności

Nie taki trigger straszny. Ucieleśniona Komunikacja w Jodze Życia

Każde wypowiadane słowo ma swój początek w ciele. Na jakość naszej komunikacji wpływa nie tylko siła i tembr głosu – czasem przebieg rozmowy zależy od tego, czy zdążyłxś zjeść śniadanie, czy w drodze na spotkanie przemoczył cię deszcz albo czy miałxś męczący dzień w pracy. Ucieleśniona komunikacja (Authentic Relating) to praktyka rozwijania świadomości ciała w celu nawiązania autentycznej relacji ze sobą oraz z drugą osobą. 

Ucieleśniona komunikacja to także konkretne i użyteczne narzędzia, które poznawać będziemy w praktyce poprzez interpersonalne gry. Opierać się będą one na konwersacjach w parach i w większych grupach. Pracować będziemy więc z rozmową i spojrzeniem (które jest nieodłączną częścią rozmowy), dopuszczalny jest konsensualny dotyk. Duży nacisk położymy na kulturę zgody i self care.

Tematem przewodnim spotkania będzie hasło: Nie taki trigger straszny.

Kiedy?

10.12.2023 (niedziela), g. 17:00–19:00

Gdzie?

Joga Życia, ulica Francuska 12 Katowice (budynek Biblioteki Śląskiej)
sala księżycowa III piętro

Cena:

30–90 zł (ruchoma skala, zapłać ile chcesz/możesz), płatne gotówką na miejscu

Zapisy:

wyślij maila na kontakt@jogazycia.pl, w tytule wpisz „ucieleśniona komunikacja”

Więcej o warsztatach:

Nie taki trigger straszny.

Słowo „trigger” nabrało w ostatnich latach na popularności, a wokół niego narosło wiele praktyk komunikacyjnych (jak „trigger warnings”), ale też nieporozumień i lęków. Tymczasem triggery są naturalnym procesem naszego układu nerwowego i wcale nie muszą być straszne. W trakcie warsztatów zapoznamy się z komunikacyjną teorią triggerów i poznamy kilka sposobów na radzenie sobie z nimi.

Susan Campbell definiuje trigger jako „sygnał albo zdarzenie z czasu teraźniejszego, które ponownie stymuluje doznania traumy z przeszłości” (S. Campbell, „From Triggered to Tranquil”). Moment striggerowania jest więc sytuacją, w której nasze ciało reaguje na wspomnienie, a nie na rzeczywiste zagrożenie z tu i teraz. To mechanizm potrzebny ewolucyjnie i chroniący życie: jeśli kiedyś zaatakował cię tygrys, to uciekasz widząc kolejnego na horyzoncie, choć ten wcale nie próbuje cię w tym momencie pożreć.

Jednak w relacjach międzyludzkich trigger rzadko kiedy wiąże się z realnym zagrożeniem życia lub zdrowia. Jako ludzie mamy też zdolności, które pozwalają nam trigger rozpoznać i go okiełznać, zamiast wpadać w tryb walki, ucieczki lub zamrożenia (fight, flight, freeze). Właśnie nad tym będziemy pracować w trakcie warsztatów wykorzystując narzędzia, jakie oferuje Authentic Relating.

❗️UWAGA❗️

Warsztat NIE MA charakteru terapeutycznego. Wiele poważniejszych triggerów wymaga pracy z traumą, a więc pracy terapeutycznej, która pomoże w dotarciu do i przepracowaniu przyczyn triggera. Jeśli potrzebujesz wsparcia tego rodzaju, udaj się do specjalisty_tki.

W trakcie warsztatu trauma pozostanie w polu naszej świadomości, ale nie będziemy się nią zajmować. Z dużą uważnością na własne potrzeby i emocje praktykować będziemy umiejętności komunikacyjne przydatne w momencie wystąpienia triggera. Będziemy pracować na mikro-triggerach oraz glimmerach (przeciwieństwo triggera – zdarzenie wywołujące pozytywne wspomnienia).

JAK SIĘ UBRAĆ?

Autentycznie, jak ci najwygodniej. Praktyka ucieleśnionej komunikacji nie wymaga specjalnych ubrań. Przez wzgląd na charakter przestrzeni, przy wejściu trzeba będzie zdjąć buty, dlatego warto założyć wyjściowe skarpetki.

Prowadzący:

Paweł Świerczek (on/whatever) – performer, organizator i promotor kultury. Od 15 lat pracuję ze słowem, zarówno w formie pisanej, jak i mówionej (jako dziennikarz, promotor, moderator, dramaturg, tłumacz). Od 2016 roku praktykuję improwizację kontaktową i regularnie zgłębiam ruch, somatykę i świadomość ciała, m.in. poprzez jogę (metodą Iyengara) oraz Body Mind Centering. Ucieleśnioną komunikację praktykuję od 2020 roku. W 2022/3 odbyłem kształcący w tej metodzie kurs Authentic Leadership Program prowadzony przez Authentic Relating International.

Więcej informacji:

Chcesz więdzieć więcej? Napisz do nas: kontakt@jogazycia.pl

Zapisując się do newslettera wyrażasz zgodę na przesyłanie informacji o usługach Jogi Życia. Więcej informacji znajdziesz w Polityce Prywatności.