Biblioteka
Improwizacja a joga
Improwizacja to forma spontanicznego reagowania na okoliczności i sytuacje, w których się znaleźliśmy. Poznałam Improwizację teatralną jakiś czas temu i od razu skradła moje serce.
Jest kilka zasada improwizacji teatralnej, które bardzo lubię i postanowiłam przyjrzeć się im, szukając analogii do praktyki jogi.
BĄDŹ TU I TERAZ
W improwizacji ważne jest, żeby nie skupiać się na tym, co mam zrobić ani co powiem za chwilę. Natychmiastowe reagowanie z tego momentu, który właśnie się wydarza, jest najbardziej adekwatne. Nie ma tutaj miejsca na planowanie i wymyślanie, bo inspiracja może przyjść dosłownie w tej chwili która trwa, w każdej chwili może też nastąpić zwrot akcji.
W jodze jest podobnie, nasze ciało i odczucia z ciała ciągle się zmieniają. Każdego dnia, w każdej chwili jesteśmy inni, nasze ciało jest inne. Mogę zaplanować sobie jakąś praktykę, ale jeśli nie wsłuchuję się w to, co moje ciało potrzebuje, praktyka nie będzie adekwatna i wcale nie będę się po niej dobrze czuć. Bycie tu i teraz, reagowanie w danej chwili na odczucia w ciele, to ważny element praktyki.
NIE STARAJ SIĘ (ZA) BARDZO
Czy zdarza Ci się, że wykonując jakieś zadanie starasz się za bardzo i zupełnie Ci nie idzie? Improwizacja mówi: po prostu idź za tym, co Ci przyjdzie do głowy, nie musi to być genialne.
W jodze staranie się za bardzo to też nie jest to dobry pomysł. Jeśli chcesz za bardzo, może skończyć się kontuzją lub przeciążeniem. Czasem, jeśli chcesz za bardzo, w ogóle nie praktykujesz jogi samodzielnie w domu z obawy, że ułożysz złą sekwencję, że nie będzie ona doskonale zrównoważona.
DAJ SOBIE PRAWO DO BŁĘDÓW
W przypadku improwizacji – błąd czy przejęzyczenie może zaprowadzić scenkę w zupełnie nowe rejony. Dajemy sobie przyzwolenie na popełnianie błędów. Jeśli się jakiś zdarzy – można zawsze z niego jakoś wybrnąć, a może nawet przekuć na swoją korzyść.
W jodze też zdążają się błędy, nawet jak bardzo staramy się ich uniknąć.
Chcąc uniknąć błędów, nie odważymy się robić nowych rzeczy, bo w nowych sytuacjach błędy są w pakiecie. Dzięki błędom nasze ciało uczy się nowych rzeczy, nowych ruchów.
Jeśli stracisz równowagę i upadniesz ze stania na głowie, możesz wyciągnąć wnioski:
zadbać następnym razem o bezpieczeństwo i zrobić tę pozycję przy ścianie, możesz wzmocnić ciało, a przede wszystkim nauczysz się, jak bezpiecznie spadać.
TAK, I (OFERTA)
W żargonie improwizacji każde zdanie wypowiedziane do Ciebie nazywa się „ofertą”. Każde zdanie może być zaproszeniem lub okazją do rozwinięcia scenki.
Otrzymaną ofertę możesz zaakceptować (co poprowadzi scenkę dalej) albo zablokować.
Ta zasada improwizacji w odniesieniu do jogi, to chęć próbowania i doświadczania nowego. Nauczyciel proponuje Ci stanie na głowie i mimo że Twoją pierwszą reakcją jest: „nigdy w życiu tego nie zrobię”, to możesz przyjąć zaproszenie i spróbować… albo nie.
Praktykując jakąś jedną metodę jogi, możesz się zamknąć na inne doświadczenia albo próbować innych i wyciągać wnioski.
Joga daje nam wielokrotnie oferty/propozycje, które możemy przyjąć i rozwinąć… albo odrzucić – i nie ma dalej zabawy.
Jeśli chcielibyście spróbować improwizacji teatralnej mamy w Katowicach – WIĘCEJ O NICH
Organizują kursy improwizacji teatralnej dla każdego. Dwa kursy dla początkujących stratują w lutym, jeden w wersji „raz w tygodniu”, drugi weekendowy. Zapraszam!
A my zapraszamy na regularne zajęcia Tańca Intuicyjnego, który również ma trochę wspólnego z improwizacją – więcej TUTAJ
A jeśli chcesz zobaczyć nasze inne artykuły to zapraszamy do naszej BIBLIOTEKI