W Jodze Życia możesz praktykować jogę cały dzień: rano, popołudniu, wieczorem. Spotykamy się z wami od poniedziałku do niedzieli. Poczytaj trochę o wybranych zajęciach i wybierz coś dla siebie. Zobacz zajęcia jogi w Katowicach oraz zajęcia jogi online.
Kurs początkujący 1 i 1+
Poziom: od podstaw, każdy może dołączyć (obowiązują zapisy!)
Czas trwania: 2 miesiące /zajęcia 2 razy w tygodniu/
Przeznaczony dla osób, które do tej pory nie praktykowały jogi i chcą w systematyczny, uporządkowany sposób rozpocząć praktykę.
Co może dać Ci kurs? Poznasz podstawowe pozycje stojące, siady i pozycje regeneracyjne; Zaczniesz lepiej czuć własne ciało; Nauczysz się relaksować i regenerować ciało i umysł; Pogłębisz swój oddech i usuniesz napięcia z ciała.
Kurs początkujący 2 i 2+
Poziom: od podstaw, dla osób po kursie 1+ lub dla praktykujących krótki czas.
Czas trwania: 2 miesiące /zajęcia 2 razy w tygodniu/
Kontynuacja kursu podstawowego. Obejmuje program rozszerzonej praktyki asan podstawowych w zakresie nauczania od 3 do 5 miesiąca.
Co może dać Ci kurs? Utrwalisz podstawowe asany z różnych grup asan; Poznasz asany w rozszerzonych zakresach i poznasz ich nowe warianty; Poznasz nowe asany z grup pozycji: stojące, siedzące, skręty, brzuszne, wygięcia do tyłu, odwrócone i regeneracyjne; Wzmocnisz się fizycznie, zwiększysz elastyczność ciała.
Kurs początkujący 3
Poziom: od podstaw dla osób po kursie 2+ lub praktykujących ponad 3 miesiące.
Czas trwania: 2 miesiące /zajęcia 2 razy w tygodniu/
Kontynuacja kursu I i II. Obejmuje program rozszerzonej praktyki asan podstawowych w zakresie nauczania od 5 miesiąca.
Co może dać Ci kurs? Chcesz poczuć się pewnie w praktyce, utrwalając wiedzę i doskonaląc praktykę; Utrwalisz podstawowe asany z różnych grup asan; Poznasz asany w rozszerzonych zakresach i poznasz ich nowe warianty; Poznasz nowe asany z grup pozycji: stojące, siedzące, skręty, brzuszne, wygięcia do tyłu, odwrócone i regeneracyjne; Wzmocnisz się fizycznie, zwiększysz elastyczność ciała.
Joga początkująca
Dla kogo? Od podstaw, każdy może dołączyć.
Można dołączyć zawsze.
Dla osób, które zaczynają swoją przygodę z jogą, są na kursach dla początkujących, mają słabszą kondycję fizyczną, nie radzą sobie ze swoimi problemami zdrowotnymi, nieregularnie praktykują. Program zajęć bazuje na prostych i podstawowych wariantach pozycji jogicznych. Na tych zajęciach wzmocnisz i zaktywizujesz ciało, wypoczniesz i zredukujesz napięcie, zregenerujesz siły, uspokoisz organizm, złagodzisz napięcia nerwowe oraz wzmocnisz gospodarkę hormonalną.
Zajęcia te różnią się od kursu dla początkujących tym, że nie są usystematyzowane programowo.
Joga ogólna
Dla kogo? Dla osób, które już kiedyś stały na macie i praktykują regularnie około 6 miesięcy.
Można dołączyć zawsze.
Jeśli znasz na podstawowym poziomie pozycje stojące, siedzące, skłony, wygięcia do tyłu i regeneracyjne, wiesz jak używać pomocy jogicznych, skończyłeś kurs I i II – zapraszamy! Na jodze ogólnej dobieramy program i stopień zaawansowania zajęć w zależności od poziomu osób przychodzących na poszczególne zajęcia. Asany są uczone na ogólnym poziomie, bez szczegółowych opisów pozycji i bez specjalnego zatrzymywania się na pozycji. Są formą zajęć, które dostosowują się do tego co się wydarza w grupie, a nie do tego co jest zaplanowane.
Joga nidra (relaksu)
Dla kogo? Dla każdego, kto szuka relaksu.
Można dołączyć zawsze.
Relaksacja w jodze nazywaną jest jogą nidrą, co oznacza „jogę snu psychicznego, świadomy sen”. Świadomy sen w ujęciu jogi to próba kontrolowanego wycofania się ze świata wrażeń i wprowadzenie organizmu w stan odprężenia psychosomatycznego.
Joga Nidra jest rodzajem logicznego zestawu fizycznych i psychicznych ćwiczeń, które prowadzą nas do wyciszenia i pełniejszego poznania siebie. Jest wewnętrzną podróżą, która polega na obserwowaniu i doświadczaniu tego wszystkiego, co w danej chwili pojawia się w obrębie ciała i ducha. Podstawowym jej celem jest uzyskanie stanu przeciwnego napięciu tj. stanu rozluźnienia, dobrego samopoczucia i integracji.
Wstęp do vinyasy
Dla kogo? Dla wszystkich bez problemów zdrowotnych.
Czas trwania: dwa miesiące /zajęcia dwa razy w tygodniu/
Kurs dla osób, które chcą zacząć praktykować trochę intensywniej, poczuć zmęczenie po zajęciach :).
Podczas kursu poznacz czym jest Vinyasa yoga, by poczuć się pewniej, praktykując ten rodzaj jogi. Vinyasa to sekwencja asan /pozycji w jodze/ połączonych z oddechem. Sekwencja asan ułożona jest w ten sposób, że płynnie przechodzimy z pozycji do pozycji. Każda sekwencja jest inna, więc zajęcia są różnorodne, czasem skupiamy się na jakiejś partii ciała, czasem na jakiejś grupie pozycji, albo przygotowujemy ciało łatwiejszymi pozycjami do wykonania trudniejszej. Zajęcia są dynamiczne, więc oprócz oprócz giętkości i siły pracujemy także nad kardio. Vinyasa yoga to przede wszystkim przyjemność spotkania ze swoim ciałem w połączeniu z oddechem, dzięki czemu umysł uspokaja się i jest dokładnie w danym momencie – jest to więc piękną medytacja w ruchu.
Vinyasa flow
Dla kogo? Dla osób, które lubią się zmęczyć i praktykują regularnie jogę.
Można dołączyć zawsze.
Vinjasa yoga – zajęcia oparte na dynamicznych sekwencjach asan połączonych ze sobą vinjasami /płynnymi przejściami/ Ważne jest połączenie z oddechem, nieco mniej istotne dokładne wykonanie pozycji. Na zajęciach używamy mniej pomocy do jogi.
Vinyasa yoga to przede wszystkim przyjemność spotkania ze swoim ciałem w połączeniu z oddechem, dzięki czemu umysł uspokaja się i jest dokładnie w danym momencie – jest to więc piękną medytacja w ruchu.
Power vinyasa
Dla kogo? Dla osób, które praktykują regularnie, są wytrzymałe fizycznie i chcą się bardzo zmęczyć 🙂
Można dołączyć zawsze.
Power vinyasa – zajęcia dynamiczne, intensywne, często połączone z jakimś wyzwaniem, czyli pozycjami które są bardziej wymagające.
Vinyasa yoga to przede wszystkim przyjemność spotkania ze swoim ciałem w połączeniu z oddechem, dzięki czemu umysł uspokaja się i jest dokładnie w danym momencie – jest to więc piękną medytacja w ruchu.
Joga dla kręgosłupa
Dla kogo? Dla wszystkich, również dla osób, które nie praktykują długo.
Można dołączyć zawsze.
Zajęcia jogi dla kręgosłupa będą miały formę łagodnej praktyki łączącej jogę Iyengara z elementami jogi regeneracyjnej, powięziowej i automasażu. Skoncentrujemy się na tych asanach, które najefektywniej wydłużają i uelastyczniają kręgosłup, wzmacniają mięśnie przykręgosłupowe, rozciągają i uwalniają od napięć. Dzięki rozluźnieniu mięśni i świadomemu oddechowi wyciszymy umysł, a stan odprężenia na poziomie psychicznym będzie z kolei pogłębiał proces rozpuszczania napięć w ciele. Nie są formą indywidualnej terapii schorzeń kręgosłupa, mają na celu profilaktykę oraz łagodzenie napięć związanych z długotrwałym przebywaniem w pozycji siedzącej. Jeśli cierpisz na poważne zaburzenia pracy kręgosłupa przed rozpoczęciem praktyki skonsultuj się z fizjoterapeutą lub lekarzem ortopedą.
Joga dla zastanych
Dla kogo? Dla osób prowadzących siedzący tryb życia. Nie trzeba długiej praktyki jogi.
Można dołączyć zawsze.
Zapraszamy na zajęcia poświęcone intensywnemu rozciąganiu tyłów nóg, przeznaczone szczególnie dla osób, u których uczucie sztywności w tylnej części ciała sprawia, że skłony do przodu nie są ich najwygodniejszymi pozycjami :). Poprzez dłuższe trwanie w pozycjach rozciągających, relaksację mięśni, automasaż i pracę z oddechem będziemy rozluźniać taśmę powięziową tylną, co pozwoli na stopniowe otwarcie nóg oraz pozbycie się zarówno napięć w plecach jak i innych dolegliwości związanych z siedzącym trybem życia.
Joga tematyczna
Dla kogo? Dla osób, które trochę już praktykują jogę.
Można dołączyć zawsze.
Joga tematyczna jest dla wszystkich, którzy chcą pobudzić swoje ciało w konkretnym miejscu. Zapraszamy osoby, które trochę już praktykują – na zajęciach nie są tłumaczone asany, bardziej chodzi o pracę z danym tematem.
Joga dla kobiet w ciąży
Dla kogo? Dla kobiet powyżej 14 tygodnia ciąży. Wymagane zaświadczenie od lekarza. Online praktykujesz na własną odpowiedzialność.
Spokój, dobre samopoczucie matki wynikające z praktyki jogi w naturalny sposób odczuwalne jest przez dziecko. Joga to system ćwiczeń dających się przystosować do zmian zachodzących w organizmie kobiety podczas ciąży, porodu i połogu:
-pozwala na kontrolowanie przepływu energii,
-usprawnia przepływ krwi w naczyniach,
-przywraca równowagę systemu neurohormonalnego,
-stabilizuje stan emocjonalny kobiety ciężarnej,
– zmniejsza stres.
-uczy prawidłowego sposobu oddychania
-poprawia jakość snu
-pozwala odzyskać dobre samopoczucie po porodzie
-zmniejsza ryzyko wystąpienia depresji poporodowej.
Joga dla nastolatków
Dla kogo? Dla osób w wieku 10-16 lat.
Można dołączyć zawsze.
Mitem jest, że joga jest tylko dla dorosłych. Dzieci, tak samo jak dorośli, cierpią z powodu stresu, odczuwają presję społeczną, miewają problemy ze snem, z samoakceptacją, z wyrażaniem emocji. I tak samo jak joga pomaga dorosłym, pomaga też dzieciom: zwiększając siłę, elastyczność i koordynację ciała, ucząc technik relaksacyjnych i oddechowych, wspomagając tym samym odporność fizyczną i psychiczną. Chcemy, by zajęcia jogi były miejscem, gdzie dzieciaki czują się akceptowane, by mogły rozwijać w sobie pewność siebie, poczucie własnej wartości, a także uczyły się tolerancji, cierpliwości, pozytywnego nastawienia do życia, wdzięczności i wrażliwości na otaczający je świat.
Joga dla rodziców z maluszkami
Dla kogo? Dla rodziców i dzieci do 9m. życia
Można dołączyć zawsze.
Są to zajęcia dla wszystkich, którzy mają ochotę popraktykować, nie rozstając się jednocześnie ze swoim dzieckiem.
Skupimy się na ogólnym rozruszaniu i wzmocnieniu ciała. Zadbamy także o rozluźnienie, tak aby przynieść ulgę obolałym i nadwyrężonym obszarom naszego ciała – na pewno wiesz co mamy na myśli, jesteś rodzicem
Balance board yoga
Dla kogo? Dla osób praktykujących jogę już kilka miesięcy.
Można dołączyć zawsze (obowiązują zapisy!)
Zajęcia jogi na deskach, są dla wszystkich ale idealnie, gdyby każdy uczestnik miał już za sobą praktykę jogi na macie. Sesję zaczynamy od pozycji klęczących, tak żeby oswoić się z ruchem deski, powoli przejdziemy do pozycji stojących i siedzących. Wszystko, co musisz zrobić, to zamienić powierzchnię na której stoisz. Z maty na ruchomą deskę do balansu. Witaj w świecie jogi na balance board. Twojego ciało pracuje w harmonii, by utrzymać balans. Ruchoma platforma aktywuje wszystkie mięśnie głębokie tułowia, równoważąc prawą i lewą stronę ciała jednocześnie, pozwalając zachować prawidłową postawę.
Joga czakralna
Dla kogo? Dla osób, które ukończyły kurs jogi dla początkujących albo dla osób praktykujących i wiedzących, jak wykonywać pozycje odwrócone lub ich warianty i jak używać pomocy jogicznych.
Można dołączyć zawsze.
W tradycji jogicznej czakry to centra energii, a ich zadaniem jest przyjmować, przetwarzać i transmitować energię życiową, zwaną praną. Ilość czakr w naszym ciele jest niezliczona, jednak istnieje 7 głównych, zlokalizowanych wzdłuż rdzenia czakr, które mają największy wpływ na naszą praktykę, jak i na nas samych. Zajęcia jogi czakralnej stanowią uzupełnienie Twojej codziennej praktyki, skupiając się na stymulacji przepływu energii, a do tego celu oprócz sekwencji asan, skupiających się wokół danej czakry, wykorzystamy pranayamę i medytację. Joga czakralna skupia się na świadomym poruszeniu energii. Podczas praktyki koncentrujemy się na subtelnych wrażeniach w ciele, ale przede wszystkim na intencji, która z daną czakrą się łączy. Skupiamy się na uziemieniu, poznaniu i uszanowaniu naszych granic, rozbudzeniu silnej woli, która doprowadzi nas do mistrzostwa, usłyszeniu swojego serca i uświadomieniu sobie jego potrzeb, by w końcu odnaleźć w sobie spokój i błogość istnienia.
Ananda joga
Dla kogo? Dla osób po kursie jogi dla początkujących, a także dla osób praktykujących samodzielnie około 12 miesięcy.
Można dołączyć zawsze.
Słowo ānanda pochodzi z sanskrytu i w ogólnym rozumieniu oznacza radość, a że królują u nas śmiech, radość, spontaniczność i luz, to właśnie termin ananda wydało się najwłaściwsze.
Praktykujemy zgodnie z następującym podziałem grup asan na tygodnie: (1 tydzień – stojące i balanse, 2 – skłony i siady, 3 – skręty, wygięcia, 4 – odwrócone, brzuszne, regeneracja)… a czasami też inaczej :).
Tematyczność – wybieramy temat i na nim się skupiamy. Rozwijamy świadomość ciała i izolujemy pracę poszczególnych jego części. Ostatnie 20 minut zajęć to zajęcia pranayamy – praca z oddechem.
Zajęcia są prowadzone, a nie demonstrowane – Ani ja, ani asystent nie praktykujemy z grupą, zatem nie ma nikogo na środku do pokazania asany.
Joga powięziowa
Dla kogo? Dla każdego, szczególnie dla szukających rozluźnienia w ciele.
Można dołączyć zawsze.
Joga powięziowa jest praktyką jogi, która skupia się na znalezieniu balansu: między napięciem a rozluźnieniem, wysiłkiem a bezwysiłkowością. Jest praktyką, która pozwala na znalezienie relacji swojego ciała względem grawitacji. Jest pracą w bezruchu i w ruchu, pozwalającą poczuć swoje ciało.
Joga dla wszystkich
Dla kogo? Dla każdego. Poziom dostosowywany do osób na sali.
Można dołączyć zawsze.
Te zajęcia są dla osób, które zaczynają swoją przygodę z jogą, są na kursach dla początkujących, mają słabszą kondycję fizyczną, nie radzą sobie ze swoimi problemami zdrowotnymi, nieregularnie praktykują. Program zajęć bazuje na prostych i podstawowych wariantach pozycji jogicznych. Na tych zajęciach wzmocnicie i zaktywizujecie ciało, wypoczniecie i zredukujecie napięcie, zregenerujecie siły, uspokoicie organizm, złagodzicie napięcia nerwowe oraz wzmocnicie gospodarkę hormonalną. Zajęcia te różnią się od kursu dla początkujących tym, że nie są usystematyzowane programowo dlatego można do nich dołączyć w każdym momencie.
Koncerty Harmonii Sfer
Regularne koncerty w wykonaniu Harmonii Sfer – w niedziele o 20.30.
Obowiązuje na nie osobny karnet.
Na koncertach można medytować, leżeć i relaksować się.
W zależności od terminu na koncertach może być prezentowana ogromna różnorodność dźwięków: od mocnych i oczyszczających –
ceremonia przy GONGU, po delikatne i regenerujące –
Śpiewające misy i harfa kryształowa.
Jeśli zajęcia grupowe to nie do końca to, co kochasz, nie martw się – możemy się spotkać w mniejszym gronie: