Nasze zajęcia

W Jodze Życia możesz praktykować jogę cały dzień: rano, popołudniu, wieczorem. Spotykamy się z wami od poniedziałku do niedzieli. Poczytaj trochę o wybranych zajęciach i wybierz coś dla siebie. Zobacz zajęcia jogi w Katowicach oraz zajęcia jogi online.

Jeśli zajęcia grupowe, to nie do końca to, co kochasz, albo masz specyficzne potrzeby, określone cele, które chcesz szybciej zrealizować – możemy się spotkać w mniejszym gronie: sprawdź zajęcia indywidualne – klik!

Kurs początkujący 1 i 2

Poziom: od podstaw, każdy może dołączyć (obowiązują zapisy!)

Czas trwania: 2 miesiące /zajęcia 2 razy w tygodniu/

Przeznaczony dla osób, które do tej pory nie praktykowały jogi i chcą w systematyczny, uporządkowany sposób rozpocząć praktykę.

Co może dać Ci kurs? Poznasz podstawowe pozycje stojące, siady i pozycje regeneracyjne; Zaczniesz lepiej czuć własne ciało; Nauczysz się relaksować i regenerować ciało i umysł; Pogłębisz swój oddech i usuniesz napięcia z ciała.

Kurs początkujący 3 i 4

Poziom: od podstaw, dla osób po kursie 2 lub dla praktykujących krótki czas.
Czas trwania: 2 miesiące /zajęcia 2 razy w tygodniu/

Kontynuacja kursu podstawowego. Obejmuje program rozszerzonej praktyki asan podstawowych w zakresie nauczania od 3 do 5 miesiąca.

Co może dać Ci kurs? Utrwalisz podstawowe asany z różnych grup asan; Poznasz asany w rozszerzonych zakresach i poznasz ich nowe warianty; Poznasz nowe asany z grup pozycji: stojące, siedzące, skręty, brzuszne, wygięcia do tyłu, odwrócone i regeneracyjne; Wzmocnisz się fizycznie, zwiększysz elastyczność ciała.

Kurs początkujący 5 i 6

Poziom: od podstaw dla osób po kursie 4 lub praktykujących ponad 3 miesiące.
Czas trwania: 2 miesiące /zajęcia 2 razy w tygodniu/

Kontynuacja kursu I i II. Obejmuje program rozszerzonej praktyki asan podstawowych w zakresie nauczania od 5 miesiąca.

Co może dać Ci kurs? Chcesz poczuć się pewnie w praktyce, utrwalając wiedzę i doskonaląc praktykę; Utrwalisz podstawowe asany z różnych grup asan; Poznasz asany w rozszerzonych zakresach i poznasz ich nowe warianty; Poznasz nowe asany z grup pozycji: stojące, siedzące, skręty, brzuszne, wygięcia do tyłu, odwrócone i regeneracyjne; Wzmocnisz się fizycznie, zwiększysz elastyczność ciała.

Joga początkująca

Dla kogo? Od podstaw, każdy może dołączyć.

Można dołączyć zawsze.

Dla osób, które zaczynają swoją przygodę z jogą, są na kursach dla początkujących, mają słabszą kondycję fizyczną, nie radzą sobie ze swoimi problemami zdrowotnymi, nieregularnie praktykują. Program zajęć bazuje na prostych i podstawowych wariantach pozycji jogicznych. Na tych zajęciach wzmocnisz i zaktywizujesz ciało, wypoczniesz i zredukujesz napięcie, zregenerujesz siły, uspokoisz organizm, złagodzisz napięcia nerwowe oraz wzmocnisz gospodarkę hormonalną.

Zajęcia te różnią się od kursu dla początkujących tym, że nie są usystematyzowane programowo.

Joga nidra (relaksu)

Dla kogo? Dla każdego, kto szuka relaksu.

Można dołączyć zawsze.

Relaksacja w jodze nazywaną jest jogą nidrą, co oznacza „jogę snu psychicznego, świadomy sen”. Świadomy sen w ujęciu jogi to próba kontrolowanego wycofania się ze świata wrażeń i wprowadzenie organizmu w stan odprężenia psychosomatycznego.
Joga Nidra jest rodzajem logicznego zestawu fizycznych i psychicznych ćwiczeń, które prowadzą nas do wyciszenia i pełniejszego poznania siebie. Jest wewnętrzną podróżą, która polega na obserwowaniu i doświadczaniu tego wszystkiego, co w danej chwili pojawia się w obrębie ciała i ducha. Podstawowym jej celem jest uzyskanie stanu przeciwnego napięciu tj. stanu rozluźnienia, dobrego samopoczucia i integracji.

Pozycje odwrócone

Dla kogo? Dla osób po kursie jogi, albo praktykujących regularnie od 4 miesięcy.

Można dołączyć na początku miesiąca.

To cykl zajęć, na których spotkasz się z pozycjami odwróconymi w sprzyjających i bezpiecznych warunkach (szczególnie, jeśli masz opory i czujesz niechęć).

Cykl będzie trwać 4 miesiące, każdy poświęcony jest innej pozycji: świeca, stanie na głowie, stanie na rękach, stanie na przedramionach.

Weźmiemy pod lupę powszechne problemy, jakie sprawia dana asana i poszukamy takich dla niej wariantów, by móc czerpać z pozycji odwróconych pełnymi garściami.

Przeciwskazania*: wady wzroku, nadciśnienie, zniesiona lordoza szyjna/zwyrodnienia szyjnego odcinka kręgosłupa, padaczka, menstruacja.

Wstęp do vinyasy

Dla kogo? Dla wszystkich bez problemów zdrowotnych.

Czas trwania: dwa miesiące /zajęcia dwa razy w tygodniu/

Kurs dla osób, które chcą zacząć praktykować trochę intensywniej, poczuć zmęczenie po zajęciach :).

Podczas kursu poznacz czym jest Vinyasa yoga, by poczuć się pewniej, praktykując ten rodzaj jogi. Vinyasa to sekwencja asan /pozycji w jodze/ połączonych z oddechem. Sekwencja asan ułożona jest w ten sposób, że płynnie przechodzimy z pozycji do pozycji. Każda sekwencja jest inna, więc zajęcia są różnorodne, czasem skupiamy się na jakiejś partii ciała, czasem na jakiejś grupie pozycji, albo przygotowujemy ciało łatwiejszymi pozycjami do wykonania trudniejszej. Zajęcia są dynamiczne, więc oprócz oprócz giętkości i siły pracujemy także nad kardio. Vinyasa yoga to przede wszystkim przyjemność spotkania ze swoim ciałem w połączeniu z oddechem, dzięki czemu umysł uspokaja się i jest dokładnie w danym momencie – jest to więc piękną medytacja w ruchu.

Vinyasa flow

Dla kogo? Dla osób, które lubią się zmęczyć i praktykują regularnie jogę.

Można dołączyć zawsze.

Vinjasa yoga – zajęcia oparte na dynamicznych sekwencjach asan połączonych ze sobą vinjasami /płynnymi przejściami/ Ważne jest połączenie z oddechem, nieco mniej istotne dokładne wykonanie pozycji. Na zajęciach używamy mniej pomocy do jogi.

Vinyasa yoga to przede wszystkim przyjemność spotkania ze swoim ciałem w połączeniu z oddechem, dzięki czemu umysł uspokaja się i jest dokładnie w danym momencie – jest to więc piękną medytacja w ruchu.

Power vinyasa / vinyasa wzmacniająca

Dla kogo? Dla osób, które praktykują regularnie, są wytrzymałe fizycznie i chcą się bardzo zmęczyć.

Można dołączyć zawsze.

Power vinyasa – zajęcia dynamiczne, intensywne, często połączone z jakimś wyzwaniem, czyli pozycjami które są bardziej wymagające.

Vinyasa wzmacniająca – zajęcia w formie treningu interwałowego (inspirowanego tabatą) w systemie pracy: 45 sekund pracy, 10 sekund, przerwy. Takich cykli zrobimy kilka. Do pracy interwałowej wykorzystamy pozycje jogiczne (i ich modyfikacje), będą one albo dynamiczne, albo statyczne, budujące wytrzymałość.

Vinyasa yoga to przede wszystkim przyjemność spotkania ze swoim ciałem w połączeniu z oddechem, dzięki czemu umysł uspokaja się i jest dokładnie w danym momencie – jest to więc piękną medytacja w ruchu.

Joga dla kręgosłupa

Dla kogo? Dla wszystkich, również dla osób, które nie praktykują długo.

Można dołączyć zawsze.

Zajęcia jogi dla kręgosłupa będą miały formę łagodnej praktyki łączącej jogę Iyengara z elementami jogi regeneracyjnej, powięziowej i automasażu. Skoncentrujemy się na tych asanach, które najefektywniej wydłużają i uelastyczniają kręgosłup, wzmacniają mięśnie przykręgosłupowe, rozciągają i uwalniają od napięć. Dzięki rozluźnieniu mięśni i świadomemu oddechowi wyciszymy umysł, a stan odprężenia na poziomie psychicznym będzie z kolei pogłębiał proces rozpuszczania napięć w ciele. Nie są formą indywidualnej terapii schorzeń kręgosłupa, mają na celu profilaktykę oraz łagodzenie napięć związanych z długotrwałym przebywaniem w pozycji siedzącej. Jeśli cierpisz na poważne zaburzenia pracy kręgosłupa przed rozpoczęciem praktyki skonsultuj się z fizjoterapeutą lub lekarzem ortopedą.

Joga dla zastanych

Dla kogo? Dla osób prowadzących siedzący tryb życia. Nie trzeba długiej praktyki jogi.

Można dołączyć zawsze.

Zapraszamy na zajęcia poświęcone intensywnemu rozciąganiu tyłów nóg, przeznaczone szczególnie dla osób, u których uczucie sztywności w tylnej części ciała sprawia, że skłony do przodu nie są ich najwygodniejszymi pozycjami :). Poprzez dłuższe trwanie w pozycjach rozciągających, relaksację mięśni, automasaż i pracę z oddechem będziemy rozluźniać taśmę powięziową tylną, co pozwoli na stopniowe otwarcie nóg oraz pozbycie się zarówno napięć w plecach jak i innych dolegliwości związanych z siedzącym trybem życia.

Joga tematyczna

Dla kogo? Dla osób, które trochę już praktykują jogę.

Można dołączyć zawsze.

Joga tematyczna jest dla wszystkich, którzy chcą pobudzić swoje ciało w konkretnym miejscu. Zapraszamy osoby, które trochę już praktykują – na zajęciach nie są tłumaczone asany, bardziej chodzi o pracę z danym tematem.

Joga dla kobiet w ciąży

Dla kogo? Dla kobiet powyżej 14 tygodnia ciąży. Wymagane zaświadczenie od lekarza. Online praktykujesz na własną odpowiedzialność.

Spokój, dobre samopoczucie matki wynikające z praktyki jogi w naturalny sposób odczuwalne jest przez dziecko. Joga to system ćwiczeń dających się przystosować do zmian zachodzących w organizmie kobiety podczas ciąży, porodu i połogu:
-pozwala na kontrolowanie przepływu energii,
-usprawnia przepływ krwi w naczyniach,
-przywraca równowagę systemu neurohormonalnego,
-stabilizuje stan emocjonalny kobiety ciężarnej,
– zmniejsza stres.
-uczy prawidłowego sposobu oddychania
-poprawia jakość snu
-pozwala odzyskać dobre samopoczucie po porodzie
-zmniejsza ryzyko wystąpienia depresji poporodowej.

Joga dla rodziców z maluszkami

Dla kogo? Dla rodziców i dzieci do 3. roku życia

Można dołączyć zawsze.

Są to zajęcia dla wszystkich, którzy mają ochotę popraktykować, nie rozstając się jednocześnie ze swoim dzieckiem.

Skupimy się na ogólnym rozruszaniu i wzmocnieniu ciała. Zadbamy także o rozluźnienie, tak aby przynieść ulgę obolałym i nadwyrężonym obszarom naszego ciała – na pewno wiesz co mamy na myśli, jesteś rodzicem.

Joga dla wszystkich

Dla kogo? Dla każdego. Poziom dostosowywany do osób na sali.

Można dołączyć zawsze.

Te zajęcia są dla osób, które zaczynają swoją przygodę z jogą, są na kursach dla początkujących, mają słabszą kondycję fizyczną, nie radzą sobie ze swoimi problemami zdrowotnymi, nieregularnie praktykują. Program zajęć bazuje na prostych i podstawowych wariantach pozycji jogicznych. Na tych zajęciach wzmocnicie i zaktywizujecie ciało, wypoczniecie i zredukujecie napięcie, zregenerujecie siły, uspokoicie organizm, złagodzicie napięcia nerwowe oraz wzmocnicie gospodarkę hormonalną. Zajęcia te różnią się od kursu dla początkujących tym, że nie są usystematyzowane programowo dlatego można do nich dołączyć w każdym momencie.

Sekwencja miesiąca

Dla kogo? Dla osób praktykujących jogę już kilka miesięcy i lubiących Vinyasę!

Można dołączyć zawsze

Sekwencja miesiąca to po prostu zajęcia, na których w każdym miesiącu będziemy się uczyć nowych sekwencji. Będą one tematyczne, na przykład sierpień to słońce i szczęście. Co czeka w kolejnych miesiącach? Niespodzianka!

Zajęcia są dla osób po kursach początkujących, dla osób, które lubią płynne przejścia w praktyce, dla tych, co lubią powtarzalność, ale czasem też potrzebują zmiany, dla lubiących praktykować przy muzyce.

Na każdych zajęciach będziemy poznawać kolejne asany z sekwencji, aż na koniec stworzymy jedną pełną sekwencję, którą płynnie będziemy wspólnie wykonywać w towarzystwie muzyki. Na zajęcia możesz dołączyć w każdym momencie miesiąca.

Dzięki tym zajęciom nauczysz się praktyki, którą możesz wykonywać w domu lub w każdym miejscu na świecie, bez zastanowienia się „co dziś praktykować”.

Prana joga

Dla kogo? Dla wszystkich, ale uwaga, bo na zajęciach jest dużo medytacji, która jest trudna dla początkujących.

Można dołączyć zawsze.

Prana to energia życiowa, dzięki której żyją na świecie istoty. Łączona jest często z oddechem.

I to właśnie na oddechu skupimy się na tych zajęciach. Na początku poruszymy naszą energią życiową podczas praktyki asan, a następnie będziemy pracować z pranajamą, czyli praktykami oddechowymi, łącząc je z wizualizacjami i medytacjami.

Ananda joga

Dla kogo? Dla osób po kursie jogi dla początkujących, a także dla osób praktykujących samodzielnie około 12 miesięcy.

Można dołączyć zawsze.

PROCES – praca w stałej grupie to proces i dzieje się to poniekąd automatycznie. Praktyka nie jest nastawiona na cel, jakim jest zrobienie wyrafinowanych asan. Spotkamy się z trudnymi asanami, ale są stają się one narzędziem do skierowania i zakotwiczenia uwagi na czterech poziomach Twojego jestestwa (ciało, oddech, umysł, serce).

Ananda do praktyka zaawansowana, zatem:

  • Nie tłumaczę podstaw,
  • Praktyka Jest PROWADZONA poprzez komendy: asany nie są pokazywane.

Jeśli praktykujesz nieregularnie, rozważ inne zajęcia – Ananda może być dla Ciebie nudna, niezrozumiała i będzie „startą czasu”.

✨ASTROJOGA – roczny program pracy wyznacza kalendarz astrologiczny. Każdy znaku zodiaku, który w danym momencie króluje na niebie, przynosi tematy przewodnie w praktyce jogi.

Joga powięziowa

Dla kogo? Dla każdego, szczególnie dla szukających rozluźnienia w ciele.

Można dołączyć zawsze.

Joga powięziowa jest praktyką jogi, która skupia się na znalezieniu balansu: między napięciem a rozluźnieniem, wysiłkiem a bezwysiłkowością. Jest praktyką, która pozwala na znalezienie relacji swojego ciała względem grawitacji. Jest pracą w bezruchu i w ruchu, pozwalającą poczuć swoje ciało.

Yin joga

Dla kogo? Dla każdego, szczególnie jeśli szukasz rozluźnienia.

Można dołączyć zawsze. Zajęcia w języku angielskim.

Koncepcja Yin Yang wywodzi się z filozofii chińskiej i opisuje dwie przeciwstawne i jednocześnie uzupełniające się siły w naturze. Yin to energia chłodna, kierowana do wewnątrz – niedziałanie, odpuszczanie, wodnistość.

Yin Yoga to powolna forma jogi, w której utrzymujemy asany przez długi czas, nawet minuty. Rozciągamy nasze ciało w sposób bierny, celując w wewnętrzne tkanki naszego ciała, takie jak powięź, stawy, chrząstki i kości. Kiedy się rozciągamy, stymulujemy meridiany (przepływ energii według chińskiego systemu taoistycznego) w naszym ciele. Innym skutkiem rozciągania jest tworzenie w naszym ciele przestrzeni, która pozwala nam skierować naszą uwagę do wewnątrz. Będziemy dużą uwagę zwracać na oddech, który pomoże nam zmniejszyć fluktuacje umysłu i aktywuje nasz przywspółczulny układ nerwowy. Przywspółczulny układ nerwowy stymuluje organizm do samoleczenia i regeneracji. Choć w tle będzie piękna medytacyjna muzyka, my zanurzymy się w ciszy. Yin joga pomoże Ci uwolnić wszelkie napięcia w ciele. Zapewni ci pełne energii ciało, spokojny umysł i spokojny stan emocjonalny.

Koncerty Harmonii Sfer

Regularne koncerty w wykonaniu Harmonii Sfer – w niedziele o 20.30.

Obowiązuje na nie osobny karnet.

Na koncertach można medytować, leżeć i relaksować się.

W zależności od terminu na koncertach może być prezentowana ogromna różnorodność dźwięków: od mocnych i oczyszczających –
ceremonia przy GONGU, po delikatne i regenerujące –
Śpiewające misy i harfa kryształowa.

Zapisując się do newslettera wyrażasz zgodę na przesyłanie informacji o usługach Jogi Życia. Więcej informacji znajdziesz w Polityce Prywatności.