Biblioteka

Biodra z perspektywy psychologicznej

„Ciało zna odpowiedź” – czytałam kiedyś tę książkę i przede wszystkim zapamiętałam tytuł, z którym z całego serca się zgadzam.

Zanim dotrzemy do bioder kilka słów o tym, w jaki sposób nasze emocje wpływają na nasze ciało i odwrotnie.

Gdy czujemy jakieś emocje, z którymi sobie nie radzimy, nasze ciało automatycznie napina się, bo dzięki temu uczucia, które dochodzą do świadomości są słabsze. Z kolei rozluźnienie mięśni sprawia, że emocje są silniejsze, a my jesteśmy bardziej ich świadomi. To reakcja automatyczna, której często uczymy się już w dzieciństwie.

Z tego też powodu, kiedy praktykujemy jogę, czy idziemy na masaż, zaczynamy płakać, śmiać się lub czujemy irytację, mimo że nie znajdujemy przyczyny.

Napięcia w ciele związane z emocjami, pojawiają się w różnych miejscach – najczęściej są to miejsca, które mamy konstytucyjnie słabsze albo związane są z miejscem, którym wyrażamy daną emocję. Jak zatrzymujemy płacz, może pojawić się np. napięcie w gardle, jak zatrzymujemy złość – napięcie w barkach… U każdego z nas mapa napięć i emocji z nimi związanych jest trochę inna.

I po tym wstępie zapraszam Cię do tego, żeby przyjrzeć się z tego punktu widzenia swoim biodrom i temu, co w nich mamy ulokowane.

Biodra to podstawa naszego kręgosłupa, to też obszar naszej seksualności.

W związku z tym przyjrzałabym się dwóm tematom: poczuciu bezpieczeństwa i seksualności rozumianej dosłownie, ale też szerzej jako ekspresję i kreatywność.

Rozmawiając ze znajomymi rehabilitantami słyszałam, że nasze problemy z kręgosłupem często mają swoje źródło w miednicy. Im bardziej spięty obszar bioder tym trudniej ma nasz kręgosłup. Miednica jest zatem fundamentem. Z psychologicznego punktu widzenia naszym fundamentem jest poczucie bezpieczeństwa w różnych obszarach. Poczucie bezpieczeństwa ma swoje źródło w naszych przekonaniach na temat życia, czy coś nam zagraża. Często takie fundamentalne poczucie bezpieczeństwa budujemy w dzieciństwie. Jeśli spotkało nas dużo trudnych doświadczeń na początku naszego życia, możemy mieć przekonanie, że świat, który nas otacza jest zagrażający, że czyhają na nas różne niebezpieczeństwa. Emocją, która temu towarzyszy jest lęk. Im więcej mamy tego rodzaju przekonań i emocji z nim związanych, tym nasze biodra mogą być bardziej zblokowane.

Drugi temat – seksualność/kreatywność wynika nieco z tego pierwszego. Im mamy więcej lęku, tym mamy mniej ekspresji. Zatrzymujemy swoją energię, bo wyrażanie siebie może być niebezpieczne.

Co z tym robić?

Joga jest wspaniałym narzędziem, które pomaga nam w pierwszej kolejności uświadomić sobie nasze napięcia, a następnie pomaga je odblokować. Przy tej okazji mogą pojawić się różne emocje. Jeśli w trakcie praktyki pojawi się lęk, zaopiekuj się nim, jeśli zrobi Ci się smutno – pozwól sobie na łzy… każde emocja jest w porządku. Pamiętaj tylko, że kiedy  pracujesz z ciałem mogą się pojawić emocje z przeszłości, utkwione w ciele, niezwiązane z tym, co się dzieje u Ciebie aktualnie w życiu. Mogą pojawić się wspomnienia jakiś trudnych sytuacji, minionego już czasu. To wszytko jest naturalne. Jeśli  pozwolisz tym emocjom wybrzmieć, dasz im ujście, nie będą blokować Twojego ciała i dadzą miejsce na ekspresję. Może pojawi się potrzeba tworzenia czegoś. Uwalniając swoją miednicę może łatwiej Ci będzie dotrzeć do Twojej energii seksualnej i cieszyć się nią.

Nie ma jednej recepty jak odblokować swoje emocje, ale Twoje ciało zna odpowiedź – wystarczy, że go posłuchasz. To piękna przygoda, zachęcam Cię do niej.

Polecam przeczytać:

„Ciało zna odpowiedz” Martin Siems

„Duchowość ciała” Alexander Lowen

„Miłość, seks i serce” Alexander Lowen

„Wpływ emocji na zdrowie. Twoje ciało mówi, co czuje dusza” Deb Shapiro

Małgosia Kłaniecka

A jeśli chcesz pracować z biodrami, to zapraszamy na nasz kanał na Youtubie, tam znajdziesz praktykę na rozluźnienie pachwin: KLIKNIJ TU. Jeśli Ci się spodoba i chcesz więcej, to sięgnij po program jogi online POTĘGA BIODER, gdzie znajdziesz 6 praktyk, które skupiają się na pracy z biodrami. W czasie zajęć będziemy będziemy mobilizować stawy biodrowe w rotacji zewnętrznej, rotacji wewnętrznej, w odwodzeniu, w przywodzeniu, w zgięciu i wyproście, czyli we wszystkich ruchach, które wykonujemy w biodrach – kliknij tu po więcej.

Zapisując się do newslettera wyrażasz zgodę na przesyłanie informacji o usługach Jogi Życia. Więcej informacji znajdziesz w Polityce Prywatności.