Biblioteka

Nerw błędny – sprzymierzeniec w relaksie

Jakie są sposoby na odpoczynek? Jak najlepiej wypoczywać? Jak radzić sobie ze stresem? Na te inne pytania odpowiem, zajmując się nerwem błędnym. Zapraszam do lektury.

Nerw błędny łączy umysł z ciałem, łączy to, co rozgrywa się w naszej głowie z tym, co odczuwamy w naszym brzuchu, łączy myślenie z czuciem.

Nerw błędy to jeden z nerwów czaszkowych, który opuszcza przestrzeń głowy przez szyję, wchodzi do naszego tułowia i oplata narządy wewnętrzne. Nerw błędny jest kanałem, przez który nasz mózg zbiera informacje o tym, co tam się dzieje w naszym ciele.

Nerw błędny to trochę nasza intuicja lub drugi mózg, zlokalizowany w brzuchu, dzięki niemu czasem pojawia się w nas takie poczucie, że coś „wiemy z brzucha”. To właśnie informacje przekazywane przez nerw błędny z naszych narządów wewnętrznych docierają do naszego mózgu. Nerw błędny zaangażowany jest w wiele procesów, które obywają się w naszym ciele: odgrywa rolę w odczuwaniu smaku, słyszeniu, bierze udział w oddychaniu, przełykaniu, mówieniu, regulacji tętna i kontroluje procesy trawienne. 

Jedną z najważniejszych funkcji nerwu błędnego, która jest ważna z perspektywy praktyki jogi, jest wprowadzanie nas w stan relaksu, ponieważ wpływa on na układ nerwowy przywspółczulny. Układ przywspółczulny to ta cześć układu nerwowego, która odpowiada za odpoczynek i rozluźnienie, natomiast układ współczulny jest antagonistą i odpowiedzialny jest za reakcję: walcz lub uciekaj. 

Najprostszym sposobem, żeby wpłynąć na nerw błędny jest oddech. Jeśli oddychamy spokojnie, jest to sygnał dla naszego układu nerwowego, że nie ma co się napinać, wszystko jest w porządku, jestem bezpieczna_ny. Szybki, płytki oddech to informacja dla nerwu błędnego, że jesteśmy w niebezpieczeństwie i relaks trzeba odłożyć na później.

Jeśli chcesz rozluźnić układ nerwowy oddychaj tak, żeby wypełnić oddechem brzuch i klatkę piersiową, i dąż do tego, żeby twój wydech był dłuższy niż wdech. Głębokie spokojnie oddychanie przestawia twoje ciało z trybu mobilizacji na tryb spokoju i relaksu. 

Kolejnym sposobem na uaktywnienie nerwu błędnego to śpiewanie. Śpiewanie  wymusza głębokie wdechy i spokojnie, długie, kontrolowane wydechy. 

Inne sposoby na pobudzenie nerwy błędnego to:  medytacja, zimne prysznice, morsowanie, masaż uszu, masaż brzucha, śmianie się, płukanie gardła, pozytywne kontakty społeczne, rozciągnie szyi i praca z gałkami ocznymi. 

Najszybszą informacją o tym, że nasz układ nerwowy rozluźnił się, a nerw błędny przeniósł taką informacje do naszego mózgu, są spontaniczne reakcje z naszego ciała: ziewanie, westchniecie i przełknięcie śliny.

Zapraszamy na zajęcia jogi nidry online w poniedziałki i środy o 20.00. Możesz zapisać się tutaj. A jeśli chcesz więcej, to w naszych programach online znajdziesz taki tylko z jogą nidrą, który na pewno dobrze wpłynie na funkcjonowanie nerwu błędnego – czytaj więcej.

Pamiętaj, że w naszej BIBLIOTECE znajdziesz inne artykuły, zachęcamy do lektury – KLIK.

Zapisując się do newslettera wyrażasz zgodę na przesyłanie informacji o usługach Jogi Życia. Więcej informacji znajdziesz w Polityce Prywatności.