Biblioteka

kobiecość/męskość

Czy jesteśmy różni czy też nie? kobiecość/męskość
Dzień kobiet to dla mnie okazja do pochylenia się nad tematem, który jest dla mnie ostatnio bardziej intrygujący i bliski – koncepcji kobiecość/męskość w naszej kulturze.
Bardzo wiele nauk przez ostatnie lata zadawało pytanie jaka jest różnica miedzy kobietami a mężczyznami. Możemy się spotkać z dwoma skrajnymi podejściami do tego tematu: jedno, że kobiety i mężczyźni różnią się między sobą niewiele, a drugie, że różnimy się między sobą bardzo. Czy jesteśmy różni czy też nie? Jak bardzo nasza biologiczna płeć determinuje nasze zachowanie, wybory, emocje i role w świecie? Co ma większy wpływ na kształtowanie ról społecznych: biologia czy kultura?
To pytanie, które sobie zadaję i zapraszam Cię też do tego, żeby się z nimi spotkać.
Na ten moment bliskie jest mi podejście, że nie różnimy się tak bardzo miedzy sobą, a różnice między płciami często wynikają z kultury, w której żyjemy i ról społecznych, które przyjmujemy.
Jak mocno skontaktuję się ze sobą, potrafię odnaleźć w sobie zarówno jakości, które są uważane za kobiece, jak i męskie. I to jakie jakości postanawiam rozwijać w moim życiu w dużej mierze wynika z mojej decyzji, a niekoniecznie z płci.
Każdy z nas ma inne predyspozycje do rozwijania różnych jakości, a płeć nie jest najważniejszym determinantem tych różnic.
Przyjmując takie założenie czuję, że jestem pełniejszą osobą. Mam dostęp do różnych jakości zarówno tych, które potocznie uważane są za męskie, jak i tych, które są uważne za kobiece.
Dla mnie dzisiejszy dzień, dzień kobiet to okazja do świętowania i celebrowania tych jakości, które w naszej kulturze uważane są za kobiece.
I zapraszam do tego świętowania zarówno kobiety, jak i mężczyzn!
Celebrujmy dzisiaj:
– empatię i uważne słuchanie
– delikatność, wrażliwość, emocjonalność, piękno
– troskę o siebie i o innych
– intuicję, wyobraźnię, kreację…

Pięknego dnia
Małgosia

Zapisując się do newslettera wyrażasz zgodę na przesyłanie informacji o usługach Jogi Życia. Więcej informacji znajdziesz w Polityce Prywatności.