Biblioteka

Poczuj w sobie Flow

Przypomnij sobie moment w życiu, kiedy byłaś(-eś) czymś całkowicie pochłonięta(-y). Stan, w którym wszystko jest na swoim miejscu, a działanie pochłania całkowicie Twoja uwagę. Istniała tylko ta rzecz, na której skupiałaś(-eś) uwagę. Wszytko jakby działo się samo, bez zbędnego myślenia i bez wysiłku.

Taki stan można osiągnąć praktykując jogę, pochłaniając się w interesującej rozmowie, pisząc coś, gotując… można go osiągnąć niemal w każdej czynności.

Twórcą tego pojęcia jest Mihaly Csikszentmihalyi

Czym się charakteryzuje stan Flow?

  • kompletne skupienie na tym, co robimy, cała uwaga jest skupiona na zadaniu, które robimy lub na rzeczy,
  • uczucie ekstazy, radości, satysfakcji,
  • poczucie klarowności tego, co robimy,
  • W stanie Flow wiesz, że poradzisz sobie z danym zadaniem i masz wystarczające umiejętności, żeby je wykonać,
  • zapominasz o sobie, skupiasz się tylko na zadaniu,
  • wyłącza się dialog wewnętrzny, 
  • gubisz poczucie czasu, wszystko dzieje się tu i teraz, 
  • przestaje Ci zależeć na efekcie tego, co robisz, skupiasz się na samej przyjemności robienia, bez oczekiwań i ocen.

W stanie Flow wzrasta nasza efektywność, czujemy szczęście i satysfakcję. Znika nasze ego, a wraz z nim watpliwości, lęki i wahania. Stan Flow wydobywa z nas naturalną dziecięcą naturalność i spontaniczność, poczucie, że wszystko, co się wydarza jest takie, jakie ma być. 

Ego w tym stanie znika, więc widzimy rzeczywistość i siebie takimi, jakimi są w rzeczywistości bez projekcji. 

Wejście w stan Flow ułatwia nam kilka czynników: 

1. Nasze kompetencje w wykonywaniu danego działania i stopień trudności tego zadania są na podobnym poziomie. Jeśli zadanie, które wykonujemy jest zbyt proste – pojawia się nuda, jeśli jest zbyt trudne – pojawia się frustracja. 

2. Żeby wejść w stan Flow potrzebujemy ok. 15-20 min skupionego działania.

3. Stan Flow można trenować, im częściej w niego wchodzimy, tym łatwiej nam w ten stan wejść kolejnym razem. 

4. Dobrze sobie zaplanować rytuał wejścia i wyjścia z zadania.

Jak stan Flow zaprosić do jogi? 

Każde zajęcia jogi zaczynają się krótką medytacją, która właśnie może być rytuałem wejścia w stan Flow i pomaga nam się skoncentrować na tu i teraz. 

Warto też zadbać o nastrój w czasie praktyki, może to być muzyka, zapachy, miejsce, które nam kojarzy się z praktyką, jest zarezerwowane dla niej. Już samo świadome rozłożenie maty na podłodze może być rytuałem.

Pierwsze kilka minut praktyki może być trudniejsze, bo potrzebujemy się wkręcić w ten stan, fajnie sprawdzają się w tym czasie powitania słońca i inne pozycje, które poruszają energię w ciele, to bardzo pomaga skupić się na oddechu – nieodzownym pomocniku w stanie flow.

Pomoże nam także praktykowanie asan, które są dla nas wyzwaniem, ale są w zasięgu naszych możliwości. Z drugiej strony dobrze jest koncentrować się na tym, co dzieje się z naszym ciałem w danej chwili, a nie na efekcie, którą chcemy osiągnąć. 

Każdą praktykę kończymy Siavasaną, która jest rytuałem wyjścia.

W czerwcu 2021 roku zachęcamy Was do poszukiwania własnych sposobów na praktykę w stylu Flow, dlatego przygotowaliśmy wyzwanie, a w nim zajęcia, w których właśnie na tym się skupimy:

  • poniedziałek, środa o godz. 17.00 vinjasa początkująca, 
  • sobota o 18.00 joga tematyczna,
  • wtorek, czwartek o godz. 18.15 vinjasa. 

Zapraszamy! 

Małgosia Kłaniecka

Zapisując się do newslettera wyrażasz zgodę na przesyłanie informacji o usługach Jogi Życia. Więcej informacji znajdziesz w Polityce Prywatności.