Biblioteka

Brzuch i psychologia: wewnętrzna siła jako odwaga

Core (ang. jądro, środek) to mięśnie otaczające nasz kręgosłup oraz tułów. Od strony fizycznej mięśnie te stabilizują kręgosłup, pomagają w kontroli naszego ciała i równowadze. 

Od strony psychologocznej, pracując z mieęśniami wewnętrznymi pracujemy ze swoją wewnętrzną mocą i siłą. Pewnie każdy z nas tę wewnętrzną siłę rozumie inaczej. Dla mnie jest to pewność, że poradzę sobie ze wszystkim, co mnie spotyka i przekonanie, że jestem w dobrym miejscu w życiu. 

W myśleniu o wewnętrznej mocy najbliżej mi do pojęcia odwagi w psychologii. 

Odwaga często kojarzy nam się heroicznie, z robienim spektakulrnych wyczynów, najlepiej z narażeniem życia, ale nie o to w odwadze chodzi. 

Odwaga wcale nie ozancza, że nie czujemy lęku przed jakimś działaniem i porywamy się na wielkie działania. Wykazujemy się odwagą, jeśli mimo lęku podejmujemy działanie, choćby było ono zwyczajne i proste. 

Bój się i rób – to odwaga. 

Martin Seligman i Christopher Peterson, na podstawie wieloletnich badań w różnych kulturach, opisali 24 siły charakteru zawarte w 6 grupach. 

Jedną z tych grup jest odwaga, w skład której wchodzą takie cechy:

1. Autentyczność – mówienie prawdy o sobie i uczciwe prezentowanie siebie na zewnątrz.

2. Męstwo/dzielność, nie uciekanie od tych rzeczy, które są trudne, są wyzwaniem lub dyskomfortem. Na przykład mówisz, co myślisz bez względu na konsekwencje.

3. Wytrwałość, umiejętność doprowadzenia do końca tego, co się zaczęło.

4. Entuzjazm, energia do działania, chęć sięgania po więcej. 

Odwagę tak jak mięśnie wewnętrzne można wyćwiczyć. 

Bój się i rób to najlepszy sposób na ćwiczenie tego mięśnia odwagi. 

Rób z entuzjazmem, wytrwale, autentycznie i bez względu na konsekwencje. 

Małgosia Kłaniecka

A już teraz zapraszamy do wzięcia udziału w naszym wyzwaniu z CORE, który przygotowałam dla Ciebie. Będziemy w nim pracować właśnie z tymi cechami odwagi, łącząc to z praktyką jogi – to mój najnowszy program, przygotowany, by poczuć siłę i wewnętrzną moc, wcale nie chodzi tutaj o zaznaczone mięśnie na brzuchu, chodzi o poczucie, które będziesz miała po tym wyzwaniu! Zapisz się, aby dowiedzieć się o premierze i otrzymać już teraz nagranie z 1 dnia wyzwania :).

Zapisując się do newslettera wyrażasz zgodę na przesyłanie informacji o usługach Jogi Życia. Więcej informacji znajdziesz w Polityce Prywatności.