Biblioteka

Brzuch i psychologia: wewnętrzna siła jako odwaga

Core (ang. jądro, środek) to mięśnie otaczające nasz kręgosłup oraz tułów. Od strony fizycznej mięśnie te stabilizują kręgosłup, pomagają w kontroli naszego ciała i równowadze. 

Od strony psychologocznej, pracując z mieęśniami wewnętrznymi pracujemy ze swoją wewnętrzną mocą i siłą. Pewnie każdy z nas tę wewnętrzną siłę rozumie inaczej. Dla mnie jest to pewność, że poradzę sobie ze wszystkim, co mnie spotyka i przekonanie, że jestem w dobrym miejscu w życiu. 

W myśleniu o wewnętrznej mocy najbliżej mi do pojęcia odwagi w psychologii. 

Odwaga często kojarzy nam się heroicznie, z robienim spektakulrnych wyczynów, najlepiej z narażeniem życia, ale nie o to w odwadze chodzi. 

Odwaga wcale nie ozancza, że nie czujemy lęku przed jakimś działaniem i porywamy się na wielkie działania. Wykazujemy się odwagą, jeśli mimo lęku podejmujemy działanie, choćby było ono zwyczajne i proste. 

Bój się i rób – to odwaga. 

Martin Seligman i Christopher Peterson, na podstawie wieloletnich badań w różnych kulturach, opisali 24 siły charakteru zawarte w 6 grupach. 

Jedną z tych grup jest odwaga, w skład której wchodzą takie cechy:

1. Autentyczność – mówienie prawdy o sobie i uczciwe prezentowanie siebie na zewnątrz.

2. Męstwo/dzielność, nie uciekanie od tych rzeczy, które są trudne, są wyzwaniem lub dyskomfortem. Na przykład mówisz, co myślisz bez względu na konsekwencje.

3. Wytrwałość, umiejętność doprowadzenia do końca tego, co się zaczęło.

4. Entuzjazm, energia do działania, chęć sięgania po więcej. 

Odwagę tak jak mięśnie wewnętrzne można wyćwiczyć. 

Bój się i rób to najlepszy sposób na ćwiczenie tego mięśnia odwagi. 

Rób z entuzjazmem, wytrwale, autentycznie i bez względu na konsekwencje. 

Małgosia Kłaniecka

A jeśli chcesz pracować z mięśniami wewnętrznymi core, to zapraszamy na nasz kanał na Youtubie, tam znajdziesz praktykę, którą możesz zawsze wykonać, gdy chcesz praktykować z tym obszarem ciała: KLIKNIJ TU. Jeśli Ci się spodoba, to sięgnij po cały program jogi online CORE – POCZUJ WEWNĘTRZNĄ MOC, gdzie znajdziesz 6 praktyk, podczas których będziemy wzmacniać swoje centrum, swoją moc, skupimy się na pracy mięśni głębokich w izolacji, żeby nauczyć się aktywować mięśnie głębokie. Poćwiczymy oddech torem dolnożebrowym, skupimy się na mięśniach dna miednicy, nauczymy się aktywować mięśnie poprzeczne brzucha, a potem zintegrujemy ta pracę z mięśniami zewnętrznymi – kliknij tu po więcej.

A jeśli chcesz podjąć WYZWANIE, to mamy też propozycje dla Ciebie! Program BÓJ SIĘ I RÓB! Znajdziesz w nim 6 nagrań z praktyką jogi, która skupia się właśnie na mięśniach brzucha – naszego centrum. Oprócz tego, do każdej lekcji jogi otrzymasz karty pracy z opisem jakości, które kryje w sobie odwaga z perspektywy psychologicznej, a do tego krótkie zadanie, by jeszcze skuteczniej pracować nad sobą. A wisienką na torcie będzie nagranie webinaru z Joanną Frąckiewicz, fizjoterapeutką, gdzie rozmawiamy o stabilizacji centralnej naszego ciała – kliknij tutaj po więcej.

Zapisując się do newslettera wyrażasz zgodę na przesyłanie informacji o usługach Jogi Życia. Więcej informacji znajdziesz w Polityce Prywatności.